Kapat

Instagram’da Beğenileriniz de Düşüş Varsa Sebebi : Shadowban!

Anasayfa
Haber Instagram’da Beğenileriniz de Düşüş Varsa Sebebi : Shadowban!

Dünyanın en popüler fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram‘da son zamanlarda gönderilerinizde beğeni düşüşü varsa ShadowBan adındaki kara listeye girmiş olabilirsiniz! Kara listede olup olmadığınızı nasıl anlarsınız, kara listedeyseniz nasıl çıkarsınız hepsinin cevabını sizin için araştırdık!

Instagram bazı gönderileri kara listeye alındığını söyleyen birçok kullanıcı var. Bu sıkıntıdan genelde işletme hesaplarının yöneticileri muzdarip, işletme hesap yöneticileri son birkaç haftadır gönderi beğenilerinin oldukça azaladığı yönünde gözlemler yapmalarından dolayı şikayet ettiler. Takipçi kitlesine göre bazı gönderilerin popülerliği hızla düşmeye başlamış. Bu şikayetlerin sıkça konuşulduğu bu günlerde Later‘in kurucusu Matt Smith, konuyla ilgili olarak son dönemlerde Instagram’ın bazı gönderilerde “ShadowBan” adını verdiği “Gölge Banlama” yaptığını öne sürdü. Peki Smith‘in bu iddiası doğru mu ? İşte bu cevabı sizler için araştırdık.

Öncelikle nedir bu ShadowBan, nam-ı diğer Gölge banlama öğrenelim bakalım. Instagram‘ın kullanıcıları açık bir sansür olmadan gözetleme yöntemi diyebiliriz. Birçok marka yöneticisi ve hesap kullanıcısı Instagram‘da hiç bir politikayı çiğnemediklerini hatta uygunsuz hashtag kullanmadıklarını söylüyorlar. Fakat beğenilerinin düşmesinden şikayet ediyorlar. Fakat Instagram cephesine baktığımızda şirket bunu kabul etmiyor. Hatta böyle bir kara listenin söz konusu bile olmadığını söylüyor.

SHADOWBAN SORGUSU NASIL YAPILIR ?

TheBlackBeardLife ismiyle yayın yapan Instagram Blogger‘ı Jonathan Schmid‘e göre böyle bir durum olup olmadığını anlamak için gönderilerinizin hashtag aramasında çıkmadığı gibi, ara ve keşfet menüsü altında da görünmeyeceğini söylüyor. Sizler de banlanıp banlanmadığını kontrol etmek isterseniz burayı tıklayın. Açılan sayfada kullanıcı adı ve sorgulamak istediğiniz gönderi URL’nizi yazarak ban durumunuza bakabilirsiniz.

SHADOWBAN’DAN NASIL KURTULUNUR ?

ShadowBan’dan kurtulmanın birkaç yolu var. Sizde eğer ShadowBan yediyseniz işte kurtulma yöntemleri şunlar ;

  • Karşılıklı olarak beğenileşme yorumlaşma hesabınızı kara listeden çıkartabilir.
  • Hesabınızdan bir süre uzak durarak herhangi bir paylaşım yapmamanız durumunda kara listeden çıkabilirsiniz.
  • Eğer sorun yaşadığınız hesap işletme hesabıyla bu hesabı kişisel hesaba döndürerek ShadowBan’dan kurtulabilirsiniz.

biTeknolog olarak şimdilik bunların size çözüm olacağını düşünüyoruz. Yaşadığınız başka sorunlar varsa bize yazabilirsiniz.

“Instagram’da Beğenileriniz de Düşüş Varsa Sebebi : Shadowban!” üzerine 1 yorum

  1. Nur says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir