Kapat

Bu Mesajla Gelen WhatsApp Dolandırıcılığına Dikkat Edin!

Anasayfa
Haber Bu Mesajla Gelen WhatsApp Dolandırıcılığına Dikkat Edin!

Dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp‘ta yeni bir dolandırma yöntemi tespit edildi. Bu dolandırma yöntemine göre kullanıcılara “WhatsApp süreniz doldu” temasıyla gönderilen mesaj sayesinde dolandırıcılar, kullanıcıları ağına düşürüyor.

Herkesinde hatırlayacağı üzere WhatsApp ilk kurulduğunda ilk 1 yıl ücretsiz, daha sonra ise küçük bir ücret ile kullanıma sunuluyordu. Facebook‘un WhatsApp‘ı satın alması sonrasında bu ücret tamamen kaldırılarak uygulama ücretsiz hale getirildi. Fakat İngiltere’de yaşanan olaya göre dolandırıcılar bu bilgilerden haberi olmayan kullanıcılara gönderilen mesaj ile servis üyelik ücreti talep etti.

İngiltere’den başlayıp zamanla diğer ülkelerden de gelen şikayetlerin üzerine benzer dolandırıcılık girişiminin Türkiye‘de de insanlara uygulanabileceğini akıllara getiriyor. WhatsApp kullanıcılarına gönderilen “Aboneliğinizin süresi doldu / WhatsApp süreniz doldu” şeklinde gelen mesajlar ile WhatsApp‘ın önceden kullanıcılara gönderdiği bildirimleri taklit ediyor.

Dolandırıcıların hedefinde uygulama hakkında detaylı bilgisi olmayanlar var. Bu nedenle “Abonelik süreniz dolmuştur. Hesabınızı ömür boyu kullanım adına doğrulamak için 0.99 Pound ödemeyi linke tıklayarak yapabilirsiniz.” şeklinde gönderilen mesaj içindeki bağlantıya tıklanarak girilmesiyle bütün kişi listenizi ve mesajlaşma geçmişinizi dolandırıcılarla paylaşabilirsiniz.

Facebook tarafından satın alınan WhatsApp‘ın kesinlikle ücretsiz bir servis olmaya devam edeceğini hatırlatmak isteriz. Global bir uygulama olduğu için benzer dolandırıcılık yönteminin ülkemizi de tehdit etmesi büyük bir ihtimal olarak görülüyor. Bu nedenle size gelen mesajın kaynağından emin olmadıktan sonra kesinlikle bağlantısına tıklamadan sohbeti silmenizi öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir