Kapat

Yeni nesil fidye virüsü keşfedildi : Sorebrect!

Anasayfa
Haber Yeni nesil fidye virüsü keşfedildi : Sorebrect!

Her geçen gün gelişen teknolojiye paralel olarak virüslerde de yeni nesiller çıkmaya devam ediyor. Bugünkü teknoloji haber köşemizde daha öncekilerinin aksine herhangi bir dosyayı açmadan sisteminize bulaşan Sorebrect isimli yeni nesil fidye virüsü keşfedildi. Peki yeni nesil fidye virüsünün etkileri nasıl oluyor ?

Dünya genelinde fidye virüsleri küresel çapta zararlar ile kullanıcıları zor durumda bırakmaya devam ediyor. Her geçen gün ise bu yöntemler ve sistemler ile karşımıza çıkan bu zararlı yazılımlardan bir yenisi geçtiğimiz gün yeni bir örneği daha eklendi.

Sorebrect isimli bu yeni nesil fidye virüsünün en büyük özelliği bireysel kullanıcılardan çok kurumsal bilgisayar kullanıcılarını hedef almış olmasıdır. Bu virüs bilgisayara bulaştıktan sonra ortak ağ paylaşımındaki dosyaları şifrelemeye başlıyor.

Trend Micro tarafında keşfedilen bu yeni nesil fidye virüsünün adı Sorebrect ismi verildi. Sorebrect son dönemlerin en komplike virüsleri arasında kendine büyük anlamda yer bulma konusunda oldukça başarılı oldu.

Sorebrect virüsü ağ paylaşımından erişebildiği diğer bilgisayarların şifrelerini deneyerek onlara da kendini bulaştırmayı çalışmakta.

Sorebrect virüsü Windows’ta sistem dosyalarının içerisine çalışma gösteren fidye amaçlı şifreleme virüsü, bu nedenle tespit edilmek konusunda imkansıza yakın bir durumda. Şifreleme işlemini gerçekleştiren virüs daha sonra kendisini yok ediyor.

  

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir