Kapat

Apple, Türk Mühendis Esin Terzioğlu’nu Qualcomm’dan Transfer Etti!

Anasayfa
Bilim Apple, Türk Mühendis Esin Terzioğlu’nu Qualcomm’dan Transfer Etti!

Dünyanın en büyük teknoloji üreticilerinden olan Qualcomm ve Apple arasındaki tansiyon bir türlü düşmezken, bugün etkileri görülmeye başlandı! Apple, Qualcomm‘da üst düzey bir konuda bulunan Türk Mühendis Esin Terzioğlu‘nu transfer etti!

Qualcomm‘un bir süre önce işini düzgün yapmadığı gerekçesiyle davalık olduğu Apple ile arasındaki artan tansiyon üst düzey bir Qualcomm mühendisinin Apple‘a geçmesiyle daha da artacak gibi görünüyor.

Apple‘ın transfer ettiği Türk Mühendis Esin Terzioğlu, 2009 yılından beri Qualcomm‘da mobil işlemcilerini geliştiren ekibin lideri olarak görev yapmaktaydı. Kısacası şirketin en önem kaydeden yöneticilerinden bir tanesi olup, şirketin yol haritası belirme gibi birçok görevi üstlenmekteydi. Terzioğlu, dün LinkedIN üzerinden yaptığı açıklama ile Qualcomm‘dan Apple‘a transfer olduğunu “Qualcomm’da geçen muhteşem 8 yılın sonunda artık bir sonraki maceram için hareket etme zamanı. Qualcomm’da bu kadar çok yetenekli ve kendini işine adamış insanlarla çalışmak benim için çok büyük onur ve ayrıcalıktı. Kariyerime Apple’da devam etme imkanına ulaştığım için de kendimi çok şanslı hissediyorum.” sözleriyle açıkladı.  Transferini doğrulayan açıklamaları birkaç saat sonra profilinden kaldıran Terzioğlu için her iki firmada henüz sessizliğini bozmadı.

Apple, iPhone 7‘ye kadar tüm iPhone cihazlarında hücresel modem sağlayıcılığı üstlenen Qualcomm‘dan vazgeçip Intel ile anlaşma sağlamıştı. Intel ile çalışmaya başladıktan kısa bir süre sonra Apple, Qualcomm‘a piyasayı tekelleştirdikleri ve patentlerinin gereğinden fazla ücret ile pazarlanmasından dolayı dava açmıştı. Bunun üzerine bazı analistler bu konunun asıl sebebi olarak Apple‘ın kendi hücresel modemini üretmek için çabaladığını söylemişlerdi. Dün ortaya çıkan Türk Mühendis Esin Terzioğlu‘nun transferi ile bu teori oldukça güçlü bir şekilde tekrar karşımıza çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir